Pratik Bilgiler – Demlikteki kireç lekelerine son verin – eniyiyemektarifleri.com.tr – Yemek Tarifleri
Pratik Bilgiler

Pratik Bilgiler – Demlikteki kireç lekelerine son verin

Demlikteki kireç lekeler

eniyiyemektarifleri.com.tr size bugün Pratik bilgiler köşesinde  Demliğinizi kireçten kurtaracak bir temizlik sırrı veriyor

Sirke temizlik konusunda kuşkusuz en büyük kurtarıcıdır. Sirke sayesinde demliğinizdeki kireçleri çözebilirsiniz. Yapmanız gereken çok pratik bir temizlik sırrı var.

PEKİ NASIL YAPILACAK?

Yarım çay bardağı sirkeyi ve 1 su bardağı suyu çaydanlığın içine dökün. Çaydanlığı ocağın üzerine alın ve içindeki karışımı iyice kaynatın. Kaynayan karışım çaydanlığın içindeki kirecin büyük bir kısmını hızlı bir şekilde çözecek, kalanlar ise yumuşadığı için çok daha kolay bir şekilde çıkacaktır. İçindeki bu kaynayan karışımı ardından dökebilirsiniz. Demliğinizi güzel bir şekilde bulaşık süngeriyle tekrar ovalaya ovalaya yıkayın.

2 dakika geçmeden demliğinizde kireçten eser kalmadığını göreceksiniz.

TEMİZLİK SİRKESİ NERELERDE KULLANILABİLİR?

Sabah.com.tr’de yer alan bir içerikte; Temizlik sirkesinin kullanılabileceği yerler sıralandı.

Evin her yerinde temizlik ve hijyen sağlama amacıyla kullanılabilir,
Çamaşır ve bulaşık makinesi temizlemede,
Fayans, laminat ve ahşap dahil sert yüzeylerde,
Beyaz sirke cilt temizliği için de kullanılır.


BEYAZ SİRKE İÇİLİR Mİ?

Beyaz sirke diğer sirkelere göre biraz farklıdır. Özellikle kokusu daha güçlü ve tadı daha keskindir. Bu yüzden beyaz sirkenin içilmesi tehlikeli olabilir. Beyaz sirkeyi suya karıştırıp içebilirseniz ama 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı beyaz sirke atmanız tavsiye edilir. Eğer tüketmek istiyorsanız salataların üstüne dökebilirsiniz.

BEYAZ SİRKE YEMEKLERDE KULLANILIR MI?

Beyaz sirkenin tadı ve kokusu keskin olduğu için her yemekte tercih edilmez. Daha çok salatanın üstüne dökülür ve et ürünlerinde sos şeklinde tüketilir. Beyaz sirke tarz yemeklerde kullanılsa bile miktarı oldukça az kullanılır. Peynir yapımı, unlu mamuller ve turşu yapımında da kullanılmaktadır.

SİRKEYLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI

Artı Gerçek’in derlemesine göre; Sirkenin pek çok farklı kullanım alanı olsa da mermer ve granit yüzeylerde kullanılmaması gerekiyor. Sirke asiti, bu tip yüzeyleri zamanla yıpratabilir. Granit ve mermer yüzeylerin temizliği için ılık su ve bulaşık detarjanı kullanmanız daha uygun olacaktır

Demlikteki kireç lekeler
Chef
eniyiyemektarifleri.com.tr