Çorbalar, Çorba tariflerinin püf noktaları şimdi eniyiyemektarifleri.com.tr’de – eniyiyemektarifleri.com.tr – Yemek Tarifleri
ÇorbalarPratik Bilgiler

Çorbalar, Çorba tariflerinin püf noktaları şimdi eniyiyemektarifleri.com.tr’de

Çorba tarifleri

Pratik ve Lezzetli Çorba Çeşitleri

Çorba, sıvı olarak tüketmeyi sevdiğimiz gıdaların başında geliyor. Sabah kahvaltısından tüm diğer ana ürünlere kadar sofralarımızda yer verdiğimiz çorbalar sebze, et ya da farklı malzemelerle hazırlanabilmektedir. Çorbanın Türk mutfağında önemli bir yeri vardır. Oldukça fazla çeşidi bulunan çorba, sulu ya da katı kıvamda olmak üzere Türk mutfağında besleyici yemekler arasındadır.

Çorbanın Tarihçesi

Çorbanın tarihi M.Ö. 20 binli yıllara dayanmaktadır. Çorbanın yapılabilmesi için su geçirmeyen kaplara ihtiyaç duyulmuştur. İlk çorbalar çömlek kaplarıyla yapılmaktaydı. Çömlek kapları kolaylıkla suyun üzerinde kaynatılabilmekteydi. O dönemlerde çorbanın sağlık ve iyi beslenme üzerindeki etkileri fark edildiğinde şifacılar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır.

Türk mutfağında geçmişten günümüzde kadar çorba yoksul insanların da padişahların da sofralarında yer almaktaydı. Türk kültüründe önemli bir belirleyici role sahip olan çorba bebeklerden, yetişkinlere kadar herkese hitap etmektedir.

Çorbanın Önemi

Çorbalar, yemeklerin başlangıcıdır. Sıcak olan servis edilen çorbalar yemeklerin tamamlayıcısıdır. Özellikle ekonomik ve besleyici bir yemek olan çorba oldukça doyurucudur. Çorba eski zamanlardan, insanların yorgunluğunu gideren ve enerji veren bir yemek olarak günümüze gelmiştir.

Çorbanın Türk mutfağındaki yeri diğer kültürlerden biraz daha farklıdır. Özellikle hastalar ve çocuklar için.

Türk Mutfağında Çorba

Türk mutfağında çorbanın birçok çeşidi görülebilmektedir. Tavuklu çorbalardan etli çorbalara, unlu çorbalardan tahıllı çorbalara, deniz mahsülü içeren çorbalardan sebzeli çorbalara kadar dahası var.

Osmanlı zamanından beri çorba, Türk kültüründe belirleyici bir özelliğe sahip olmuştur.

Çorba Terbiyesi Nedir?

Çorban terbiyesi, Türk mutfağına özgü bir işlemdir. Bu uygulamadaki amaç çorbanın besin değerini arttırmak ve ona ayrıca lezzet katmaktır. Bunun yanı sıra çorba terbiyesi ile çorbanın kıvamını ve görünümünü de değiştirebilirsiniz.

Çorbanın Sunumu

Çorba, isteğe göre üzerine yağ dökülerek servis edilebilir. Bunun yanı sıra karabiber, pul biber gibi çorbaya lezzet katan baharatlardan da faydalanabilirsiniz. Lezzetli ve sıcak şekilde sunulan çorba çeşitleri kimi zaman kızarmış ya da kurutulmuş küçük ekmek parçalarıyla da sunulabilmektedir.

Her Mevsim Çorba

Kışın içinizi ısıtan sıcacık çorbaların yanı sıra yazın içinizi ferahlatan çorbaların da ayrı bir yeri var. Havalar sıcakken, soğuk şeyler tüketmek daha cazip gelir.

Genellikle yaz aylarında daha hafif yemekler tercih edilirken, günün her öğününü serinletici çorbalar hazırlayarak lezzetli kılabilirsiniz. Kavurucu yaz sıcaklarında iştahınız yoksa ya da yemek yemek istemiyorsanız soğuk çorbalar iyi bir seçim olacaktır.

erinleten çorbaların başında gelen soğuk ayran aşı çorbası yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında. Üstelik yapımı da gayet pratik. Bir diğer alternatifiniz ise hem görüntüsüyle iştah açan hem tadıyla midenize hitap eden pancar çorbası. En ferah çorbaların başında gelen bu çorbayı yaz mevsiminde bıkmadan içebilirsiniz. Soğuk çorbalar arasında isteğinize göre daha doyurucu olanlar da mevcut. Nohutlu soğuk çorba ya da buğdaylı soğuk çorba tarifleri ile sofralarınızda hem serinletici hem de doyurucu özellikte çorbalara yer verebilir, misafirlerinize farklı alternatifler sunabilirsiniz.

Sıklıkla Sorulanlar

Soru: Pişmiş çorba sonradan nasıl koyulaştırılır?

Cevap: Çorbayı yaparken sulu kıvama sahip olduğunu fark ederseniz, kaynamakta olan çorbaya 1 adet patatesi rendelenmiş şekilde ilave edebilir ya da çok az miktarda su eklediğiniz bir kaşık nişasta ekleyebilirsiniz.

Soru: Kış aylarında içilebilecek sağlıklı çorbalar nelerdir?

Cevap: Mercimek, Enginar, Tarhana, Kuşkonmaz çorbaları kış mevsiminde içilebilecek sağlıklı alternatiflerdir.
Soru: Sıcak havalarda içilebilecek soğuk çorbalar nelerdir?
Cevap: Pancar çorbası, ayran aşı çorbası, nohutlu soğuk çorba, buğdaylı soğuk çorba yaz aylarında serinletecek çorbalardandır.
Soru: Diyet yaparken çorba içilir mi?
Cevap: Çorba içmek, yemek yeme süresini uzattığı için ve besin tüketimini de dengeleyecek bir gıda olduğu için diyet yaparken de içilebilir.

Çorba tarifleri
Chef
eniyiyemektarifleri.com.tr